Nasza kancelaria specjalizuje się w dwóch sektorach prawa, co umożliwia nam szczegółowe zrozumienie tych dziedzin i bycie stale na bieżąco. Dzięki bogatemu doświadczeniu oraz szerokiemu zakresowi wiedzy pomagamy naszym klientom z pewnością, że działamy według prawidłowej strategii dopasowanej do indywidualnych potrzeb naszego klienta oraz możemy jasno określić cele możliwe do osiągnięcia. Poza dużym doświadczeniem możemy pochwalić się wieloma sprawami, które udało nam się zakończyć w sposób satysfakcjonujący naszych klientów.
Jeśli chodzi o obowiązek alimentacyjny to polega on na konieczności opłacania zasądzonych alimentów. Zajmujemy się sprawami dotyczącymi ustalaniem wysokości świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Nie ma czegoś takiego, jak szczegółowo określony taryfikator alimentacyjny, a więc teoretycznie można żądać alimentów o dowolnej wysokości. Jednak rozpatruje się tego typu wniosek na podstawie różnych aspektów i Sąd nie zawsze musi go zaakceptować. Dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy w stanie określić w przybliżeniu jaką kwotę może zaaprobować Sąd. Wysokość alimentów ustala się głównie na podstawie potrzeb dziecka oraz na podstawie tego, jakie możliwości zarobkowe ma rodzic, od którego żąda się płacenia alimentów. Jednak konkretna kwota zależy również od sytuacji, czyli także tego jakie stosunki łączą rodziców dziecka oraz w jakim wieku jest dziecko. To czy dziecko jest samodzielne, czy nie, również ma duży wpływ na wysokość alimentów.
Rodzice mają prawny obowiązek zapewnić swojemu dziecku środki finansowe do utrzymania oraz wychowania. Do środków tych zaliczają się fundusze mające zapewnić dziecku edukację, odpowiednie wyżywienie, odzież, zajęcia dodatkowe (np. korepetycje, lub zajęcia sportowe), mieszkanie, środki czystości, wyjazdy wakacyjne, koszty leczenia, koszty dojazdów do szkoły i na zajęcia oraz opiekę medyczną. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia wychowawcze, świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz świadczenia rodzinne nie mają wpływu na wysokość alimentów. Warto wspomnieć, że z naszą pomocą można wystąpić z wnioskiem o podniesienie, obniżenie, zawieszenie, a nawet umorzenie świadczeń alimentacyjnych.
Czasami mają miejsce problematyczne sytuacje, podczas których osoba zobowiązana do opłaty alimentów nie wywiązuje się ze swojego obowiązku. W takich przypadkach można złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji, w celu uzyskania zaległych alimentów. Komornik, w sytuacji, gdy wierzyciel zwraca się do niego z wnioskiem o wszczęcie egzekucji, nie może odmówić przyjęcia wniosku. Wszczynając postępowanie egzekutor zajmuje się ściąganiem zaległych i bieżących należności.
Obowiązkiem każdego z rodziców jest ponoszenie kosztów utrzymania dziecka. Dlatego w sytuacji niepłacenia alimentów przez jednego z rodziców warto udać się do adwokata, który pomoże w sprawie. Proces cywilny jest bardzo sformalizowany, dlatego warto zasięgnąć porady u specjalisty, który posiada duże doświadczenie w takich sprawach. Rozprawy z zakresu prawa rodzinnego każdorazowo pociągają za sobą ogrom emocji, na które ciężko reagować obiektywnie. Profesjonalny prawnik przeprowadzi przez wszystkie etapy procesu oraz podpowie, na co zwrócić uwagę w jego takcie. Taktyczne rozplanowanie procesu znacząco wpłynie na jego rezultat. Ponadto, język prawniczy nie należy do najłatwiejszych, dlatego odpowiedni adwokat to klucz do sukcesu w sprawie alimentacyjnej. Prawnik przygotuje odpowiedni wniosek, zawierający wszystkie niezbędne dokumenty, dzięki czemu czas trwania procesu nie będzie wydłużony. Z kolei będąc pozwanym o alimenty należy złożyć odpowiedź na pozew. Odwołanie musi zostać oddane w ściśle określonym przez sąd terminie, a tego czasu dopilnuje adwokat.
Oddając sprawę w ręce profesjonalisty można uniknąć wielu negatywnych emocji i zaoszczędzić sporo czasu. Odpowiedzialny adwokat zajmie się wszystkim za klienta, dzięki czemu jego udział w sprawie będzie ograniczony do niezbędnego minimum. Oczywiście prawnik będzie informował klienta na bieżąco o postępach w sprawie. Warto również dodać, że specjalista może sprawić, że płacenie alimentów rozpocznie się jeszcze przed wyrokiem sądowym. Jest to możliwe dzięki złożeniu odpowiedniego wniosku o zabezpieczenie alimentów na czas trwania procesu. Warto mieć na uwadze również fakt, że koszty związane z pomocą prawną pokrywa osoba przegrywająca sprawę.
Dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem z klientami jest dla nas przyjemnością, dlatego serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług w zakresie prawa rodzinnego. Nasza kancelaria adwokacka Szczecin i doświadczony prawnik rodzinny może pomóc w takich kwestiach jak sprawa o rozwód, podział majątku w Szczecinie. Jeśli potrzebna jest Ci pomoc prawna Szczecin, zapraszamy do kontaktu.